На 24 ноември се отбелязват 41 години от откриването на първите австралопитеци.
Австралопитеците са род човекоподобни, считащи се за първите представители на хоминидите. Според предположенията на учените родът се е появил в периода преди 3 до 5 млн. години. Намерените останки от австралопитеци са открити на места в Южна Африка, Кения, Етиопия, Танзания.
Австралопитекът е бил с ръст, достигащ до 120-170 cm. Изследванията показват, че частта от черепа му, намираща се над очните кухини, е по-голяма от тази на горилата, орангутана и шимпанзето, а според устройството на долните крайници и таза учените разбират, че австралопитекът е ходел на два крака. Част от другите данни сочат, че той е живеел на групи, хранел се е с различни семена и плодове, както и със сурово месо. Австралопитекът също така е използвал за ловуване собственоръчно изработени сечива, направени от рога и зъби от животни, както и остри камъни.
Интересен факт е, че първият австралопитек е бил от женски род. Той е кръстен от своите откриватели Люси, а името е вдъхновено от песента на Beatles „Lucy In The Sky With Diamonds“.